Polska

Podziemne skarby Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to idealny kierunek wycieczki dla tych turystów, których fascynuje historia oraz kontakt z zabytkami. W tej części kraju na brak pięknych budowli i placówek muzealnych nie można narzekać, a każde spotkanie z nimi jest wyjątkową przygodą. Warto jednak pamiętać, że na terenie Dolnego Śląska ciekawe atrakcje czekają na nas nie tylko na powierzchni, ale i w podziemiach.

Gdzie warto się wybrać?

Podziemia to przede wszystkim jaskinie, kuszące cennymi zabytkami po naszych przodkach oraz wspaniałą szatą naciekową. Jednym z najciekawszych obiektów tego typu jest Jaskinia Niedźwiedzia koło Kletna. Wizytę w jej wnętrzu można połączyć z wyprawą na szczyt Śnieżnika – jednego z najpiękniejszych szczytów w Sudetach. Trasa turystyczna, która prowadzi przez jaskinię, pozwoli każdemu z nas nacieszyć się widokiem pięknych stalagmitów, a jednocześnie zdobyć wiele informacji na temat geologii i najstarszej historii tej części Dolnego Śląska.

Jedna z ciekawszych atrakcji czeka na turystów w Kowarach. Tutejsza podziemna trasa turystyczna prowadzi przez kopalnię „Liczyrzepa”, stanowiącą część kompleksu o nawie Sztolnie Kowary. To miejsce było niegdyś znane z wydobycia uranu, nic więc dziwnego, że wędrówka po kowarskich korytarzach jest wyjątkowym doświadczeniem. Miłośnikom podziemi i tajemniczych historii nudzić nie będzie się również na terenie Gór Sowich. W czasie II wojny światowej tą częścią Dolnego Śląska mocno interesowali się Niemcy, po których pozostały tu tajemnicze sztolnie oraz kilometry podziemnych korytarzy. I one z czasem stały się turystycznymi atrakcjami, dzięki którym turyści odwiedzający rejon Głuszycy i Walimia mogą poznawać historię w niezwykle ciekawy sposób. Kompleks Riese zadziwia do dziś, i choć wiele tajemnic czeka tu jeszcze na odkrycie, już teraz każdy z nas może w tym miejscu przeżyć wyjątkową przygodę.